Co HGM nedělá a proč

Aktualizováno: 6. 12. 2021


Překlad článku ze stránky Shony Watt 
Původní znění zde:
https://shonawatt.weebly.com/things-we-dont-do-and-why.html 

Moje dovysvětlující komentáře k tématu naleznete na konci článku.

Je jasné, že tohle nepoužíváme!


 

Nevyřezáváme chodilo.


Nezkracujeme a netrimujeme patky na úroveň chodidla, nebo ještě hůře, pod úroveň chodidla.


Neseřezáváme rozpěrky na úroveň chodidla.


Nechováme se ke kopytu jako ke kusu dřeva


Chodidla koní mají svoji úlohu - došlapují na ně, dotýkají se jimi země.

Zařezávání do chodidla bude signalizovat poškození.

 

Kůň došlapuje na patky, střel a chodidlo.

Neodstraňujeme to, co kůň zcela jasně k došlapu potřebuje!


 

Nevyřezáváme střelku.


Nesnážíme se kopyto vystrouhat do krásy, do lidské přestavy idálu a standardu. Pokud jsou patky zkráceny na úroveň chodidla, bude to kopyto vnímat jako ztrátu a poškození, kterou se bude snažit opravit, což povede k přehnanému růstu. Nebude možné zatáhnout špici kopyta zpátky tam, kde chce být. Vyřezání střelky bude též kopytu signalizovat, že má problém, který bude muset opravit. Teď bude toto poškozené kopyto muset vynaložit velké množství energie, aby se pokusilo napravit škodu, která na něm byla napáchána. Tento kůň má dlouhé špice. Když přestanete přestrouhávat patky a vrátíte špici kopyta zpátky tam, kde chce být, budou patky potřebovat trim jen velmi sporadicky, možná už nikdy.


 

Nerašplujeme stěnu z vnějšku, abychom ji hezky vytvarovali, nebo abychom odstranili sukně. Rašplování stěny z venku oslabuje kopytní stěnu. Je to signál pro kopyto, že bylo poškozené a musí to opravit. Orašplovávání sukní zvenku sukně nevyřeší.

Země kopytu z vnější strany na stěně nikdy nic nedělá.

 

Pro tenhle stupidní lidský výmysl nemám slov......

 

Co děláme je, že se snažíme napodobovat to, co by kopytu udělala země.

Země nepoužívá nůž, nemá žádnou agendu, nezná idál. Země nic nevyřezává, nerašpluje vnější stěnu. Země si nic nemyslí. Kopyto došlápne přes patky, převalí se dopřeu a špice kopyta se ošoupe. To je vše.

Divocí koně mají dostatek pohybu, který jim zajistí, že jsou jejich kopyta krásně vystrouhaná, se stěnou na úrovni chodidla. Naši koně, kteří jsou v péči člověka, se zdaleka nepohybují tolik, kolik potřebují, proto jim pomáháme. Přemýšlíme jako země. Pokud bych měla citovat Maureen.... "Jsi stejně chytrý jako země?"


Chtěla tím říct, že nesmíme o věcech tolik přemýšlet, máme přestat kopyta mikromenežovat, přestat se je snažit opravovat, nebo si dokonce myslet, že je opravit můžeme, chtěla, abychom se přestali snažit vytvářet hezky vypadající kopýtka...

Kopírujeme působení země a důvěřujeme přírodě.


Je to hezké a jednoduché, a co je hlavní, funguje to. 

Pár dodatků ke slovům Shony. Shona je velice vášnivá nadšenkyně do HGM a snaha o údernost článku by z mého pohledu mohla vést k nepochopení a mylným interpretacím. Dovolím si k jejím slovům přidat pár upřesnění.

  • Zkracování stěny v patkách na úroveň chodidla - pokud je stěna v jedné patce na úrovni chodidla a druhá je výše, vždy srovnáváne vyšší patku na úroveň té nižší, i když to znamená nemít žádnou stěnu v patce nad chodidlem ani na jedné straně. Medio-laterální rovnováha je stěžejní. Pony HGM trim, hříbátkovský HGM trim a oslíkovský HGM trim snižuje stěnu v patkách na úroveň očištěného chodidla.

  • Seřezávání rozpěrek na úroveň chodidla - je pravda, že u kopyta, které dosáhlo svého funkčního tvaru už často nebývá potřeba na rozpěrky sahat, někdy i v řádu měsíců či let. Platí ale, že pokud je rozpěrka po zkrácení okolní stěny nejvyšším bodem, snižujeme ji pod úroveň okolní stěny (v úhlu rozpěrky může být rozpěrka stejně vysoko jako stěna v patce, směrem ke střelu se ale snižuje). U hodně plochých kopyt může dojít i na to, že rozpěrky musíme snížit až na úroveň chodidla, aby koně netlačily. Nikdy je však nevyřezáváme pod úroveň okolního chodidla. Pokud se rozpěrka plazila po chodidle, ale už se od něj odchlípla, seřízneme ji také, i když není výše než okolní stěna, aby se pod ní nechytaly kamínky (většinou jde ulomit háčkem).

  • Netrimujeme střelku - ze střelky odstraňujeme volné cáry a kusy, které překrývají střední střelovou rýhu, nechceme nechávat "domečky pro hnilobu". Plošně střelku ale neseřezáváme, ani netrimujeme do krásy, nesnažíme se ji držet pod úrovní okolní stěny. Pokud je po trimu lehce nad, obvykle to nevadí, rohovina střelu je pružná a přizpůsobí se. Po dosažení funkčního kopyta je potřeba z ní něco vzít jen velice, velice sporadicky. Funkční střel se udržuje sám. Je přirozené, že se v průběhu roku svléká a mění. Někdy, hlavně pokud se jedná o první HGM trim, se stává, že je u přerostlého kopyta po orašplování kopytní stěny střelka výrazně nad okolní stěnou. Pak ji seřízneme. Jedná se většinou o jednorázovou akci. Maureen považovala strouhání střelky za chybu.

  • Sukně a rašplování kopytní stěny zvenku - pokud necháte stěnu na úrovni chodidla a jen ji částečně orašplujete zvenku, nezbavíte se tlaku podložky, který bude na stěnu působit spolu s tím, jak stěna poroste. Efektivnější je udělat zkosení zespoda, tím se stěna odlehčí, tlak podložky zmizí a není potřeba ji ztenčit zvenku - sukně odrostou.

  • Kopyta netrimujeme do krásy, ale umožňujeme jim zkrásnět zevnitř ven :)

57 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše