Jednoduchý a prostý HGM trim v kostce


Překlad příspěvku a fotka ze stránky Shony Watt:
https://shonawatt.weebly.com/
Moje dodatečné komentáře jsou jako vždy pod překladem 
 

Toto jsou pravidla trimu, která platí vždy a pro každého koně. Kopírujeme účinky země na kopyto a necháváme kopyto, aby se samo uzdravilo a rebalancovalo.

Zas a znovu. Stále dokola jsem měla možnost sledovat, že to funguje.

 
 • Důkladně očistěte kopyto.

 • Prohlédněte si kopyto a vyhodnoťte, zda potřebuje vystrouhat. Pokud je stěna 1/8 palce nad chodidlem, nebo více, je čas na trim.

 • Zkoste stěnu rašplí pod úhlem 20 stupňů od bílé čáry směrem ven mezi 4 a 8 hodinou. Zkosení následně postupně vytáhněte skrz čtvrtě nahoru k patce do ztracena.

 • Patky se nestrouhají, pokud nejsou výše než 1/4 palce nad chodilem.

 • Pokud mají patky rozdílnou výšku nad chodidlem, snížíme vyšší patku tak, aby byla stejně vysoká jako nižší patka.

 • Pokud je v chodidle ridge*, zkosení půjde až těsně před ridge. Špice kopyta se tím posune dozadu.

 • Pokud v chodidle žádný ridge není, zkoste stěnu jen k bílé čáře.

 • Odstraňte kusy střelky, které jsou volné a překrývají střel.

 • Po trimu nechte kopyto být a znovu ho vyhodnoťte po 4 týdnech.


* ridge = překlad z angličtiny je "hřeben" Ridge může mít různé podoby, někdy připomíná hřeben, jindy spíše hranu, občas spíše val v chodidle. Zatím si nejsem jistá, jaké vhodné slovo pro překlad zvolit. Ráda si poslechnu vaše návrhy v komentářích.

 

Poznámka překladatele:

 • 1/4 palce odpovídá přibližně výšce 6 mm, pro snadnější zapamatování si můžete pamatovat výšku půl centimetru

 • 1/8 palce odpovídá přibližně 3 mm

 • zkosení, původní anglický termín bevel, začíná na bílé čáře (pokud není ridge)

 • snížením patky je myšleno snížení kopytní stěny nad chodidlem v oblasti patky

 • HGM trim po poníky, hříbata a oslíky je trochu jiný


Občas se setkávám s tím, že si lidé jednotlivé kroky špatně vyloží. Výška 3 mm stěny nad chodidlem neznamená, že čekáme, až bude po celém obvodu 3 mm. Koně nenašlapují vždy pravidelně, proto stačí, když dosáhne přibližně 3 mm kdekoliv po obvodu. Kopytní stěna u některých kopyt roste více dopředu než nad chodidlo. Platí to především pro kopyta hodně vytažená "do lodí". Pak strouháme, i když stěna nedosáhne výšky 3 mm nad chodidlo. Na toto téma se chystám do budoucna napsat samostatný příspěvek. Pravidlo půl centimetru v patce neznamená, že budu čekat s trimem, dokud mi patky nenarostou na onoho půl centimetru. Znamená to pouze, že samotné patky budou zkracovány jen při přesažení této hodnoty. Mnohdy na ně není potřeba sahat celé měsíce. Udržují se samy. Zbytek kopyta ale strouháme normálně. Stěnu v patce budeme též snižovat, pokud je jedna z nich vyšší, i když ještě nenarostla na půl centimetru. Uvedu příklad: Levá patka má stěnu vysokou 3 mm nad chodidlem. Pravá patka má stěnu vysokou 1 mm nad chodidlem. Levou patku snížím na výšku 1 mm nad chodidlem, aby odpovídala pravé patce. Na pravou patku sahat nebudu. Stěna v patce se zkracuje rašplováním naplocho. V Shony přehledu chybí komentář k péči o rozpěrky. Snížíme je, pokud po zkosení stěny stojí výše než okolní stěna, jsou drobivé, jdou odlomit háčkem.

ZÁVĚREM: HGM trim není komplikovaný trim plný složitých pravidel. Je jednoduchý a prostý. Co je těžké, je naučit se kopyto správně číst. Proto je vhodné si ideálně udělat praxi pod certifikovaným HGM trimerem, nebo zkušeným uživatelem této metody. Pokud to není možné, konzultujte svoje začátky s někým zkušeným a znalým této metody, abyste se vyhnuli zklamání a pocitu, že trim nefunguje.

147 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše