Zanedbaná kopyta - kde začít a jak postupovat?

Jednou jsem se Maureen zeptala, jak by postupovala u strouhání kopyt, která by byla morbidně přerostlá. Fotky k diskuzi jsem náhodně stáhla z jedné zahraniční kopytní skupiny. Zrovna je tam také řešili. Chtěla jsem vědět, jak se k takovému případu postavit z pohledu HGM. Pod obrázkem je překlad odpovědi, kterou mi Maureen dala.


Fíha. Ze všeho nejdřív musíš pamatovat na to, že je kopytní kost spojená se spěnkou, takže bude někde kolem místa, kde jsem nakreslila žlutý trojúhelník. Kopytář by měl začít odštípávat kusy rohoviny podél žluté linie, kterou jsem zakreslila do fotky pohledu na chodilo. Chvíli to potrvá, protože kleště nedokážou "ukousnout" zas tak velké kusy. Jak bude kopyto oštípávat, začne se kopyto pomalu ukazovat, kde je a změní se i pohled z boku. Kopytář by měl postupovat pomalu, dokud neuvidí bílou čárou, pak by udělal zkosení jako normálně.


 

V ideálním a zodpovědném světě by majitel koně nejprve nechal udělat RTG a koně vyšetřil veterinář. Následná náprava by se netýkala jen kopyt samotných, ale i těla nad nimi. Šlo by tedy o mezioborovou spolupráci minimálně kovář/kopytář, veterinář, fyzioterapeut, trenér a majitel.

90 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše