top of page

Online lekce - pokyny k technice

Přenos naživo

Nejméně finančně náročné je použít mobil, který postavíte na hrazení jízdárny a kužely vymezíte prostor, který je v záběru vidět. Během lekce se pak pohybujete v prostoru mezi kužely a nestává se, že byste mi odešli ze záběru. Bluetooth sluchátka zajistí, že se slyšíme.
Alternativně můžete požádat kamaráda, aby vás během lekce s mobilem natáčel a sledoval.
V takovém případně není potřeba myslet na to, že se musíte držet v prostoru vymezeném kužely a spoléháte na kamaráda, že záběrem mobilu sleduje váš pohyb po jízdárně.
Finančně náročnější je pořízení automatického kameramana - PIVO Pod, nebo PIXIO, které vás sami automaticky sledují i zoomují. Z vlastní zkušenosti PIVO Pod poslouží velice dobře a není potřeba investovat do dražšího PIXIO systému.
Někteří studenti využívají ke streamování lekce místo mobilu tablet.
Pokud nemáte sluchátka s dostatečným dosahem, je možné si zavolat přes telefon, který budete mít u sebe v kapse pro přenos zvuku, zatímco druhý telefon/tablet přenáší obraz online. Přestože může tato kombinace znít složitě, nejedná se o nic komplikovaného. Já vás sleduji přes Skype/Zoom zatímco si voláme přes telefon. V takovém případně můžete mít klasický headset s kabelem zapíchnutým v mobilu, který máte v kapse.
Robotické kameramany jsou schopné natáčet a streamovat i přes kameru nebo foťák. Ohledně této konfigurace vám ale nejsem schopná poradit.
Pokud se rozhodnete pro PIVO Pod, rozhodně si pořiďte stříbrnou verzi. Červená verze je pro lekce ve vyšších chodech nevhodná.

Programy pro uskutečnění online lekce:

 • Skype

 • ZOOM

 • PIVO Cast pokud používáte PIVO Pod

 

Před začátkem lekce mi pošlete na email odkaz, přes který se spojíme. Instalace programu Skype i ZOOM je bezplatná. PIVO Cast je součástí aplikace pro PIVO Pod. V současnou chvíli je bezplatná verze ZOOM omezená na hovor v délce 40 min. Je pak tedy potřeba si na zbývajících 5 min znovu zavolat. Proto bych doporučila spíše aplikaci Skype.
V případě, že si z jakéhokoliv důvodu nechcete aplikaci Skype nebo ZOOM instalovat. Mohu vám odkaz na setkání poslat já a vy se k němu jen připojíte.
Dle potřeby si zavoláme přes klasický telefonní hovor pro přenos zvuku.


DOPORUČENÍ: Před samotnou lekcí se ujistěte, že víte, jak s programem pracovat a ujistěte se, že veškerá vaše technika funguje, jak má – funguje přenos obrazu i zvuku. Nejlépe je se domluvit s kamarádem a vyzkoušet si se cvičeně spojit a ověřit si funkčnost nastavení.


TIPY pro nastavení PIVO Podu:

 • Nejprve zapněte PIVO Pod, a pak teprve PIVO aplikaci v mobilu. Počkejte až se spárují.

 • V mobilu vypněte všechny ostatní aplikace a před lekcí zapněte mód „nerušit“.

 • Zvolte mód natáčení.

 • V nastavení zvolte volbu: autozoom, která zajistí, že bude mobil obraz sám přibližovat a oddalovat dle potřeby.

 • V nastavení zvolte volbu rychlosti jako „normal“, ta se mi osvědčuje nejvíce. Většina práce není dostatečně rychlá na mód „fast“ nebo dokonce „frenzy“ a mobil se pak má tendenci soustavně otáčet zleva doprava, protože se pohybujete moc pomalu. Pro rychlejší a dynamičtější práci pak mód „fast“. Mód „frenzy“ je vhodný na skokovou práci.

 • Naopak doporučuji vypnout funkci „predictive follow“, v případě, že vás PIVO ztratí je větší šance, že se mu podaří vás opět chytit. Pokud byste se ale rozhodli umístit PIVO Pod do středu jízdárny, a ne k jedné ze stěn, může být naopak zapnutí „predictive follow“ výhodné. Zde je potřeba vyzkoušet, hodně záleží na konkrétním modelu telefonu, barvě koně a pozadí.

 • V nastavení zvolte jako on screen position volbu „centered“.

 • Využijte volbu „AI“.

 • Volba „exposure“ je závislá opět na modelu telefonu a barvě koně, pozadí. Všeobecně u starších telefonů je lepší ji nechat zapnutou, u novějších ji vypnout. Opět je potřeba nejprve vyzkoušet.

 • Mobil umístěte do výšky hrudi koně a dejte pozor, aby byl rovně a nebyl naklopený ke straně. Spusťte mód sledování koně „horse mode“ a koně postavte bokem ke kameře mobilu. Pokud kůň stojí čelem nebo zádí k objektivu, případně je moc blízko, nemusí se zaměření koně povést a kamera bude koně ztrácet.

 • S koněm si udržujte odstup alespoň 5 metrů, jinak hrozí, že vás ztratí.

 • Nezapomeňte s mobilem spárovat sluchátka!

Bude můj telefon kompatibilní s PIVO Podem?
Zde je doporučený seznam:
https://help.getpivo.com/hc/en-001/articles/360025295692-Compatible-smartphones

 

Pro inspiraci - co používám na lekce já:
Lekce streamuji pomocí mobilního telefonu (iPhone 13Pro) spárovaného přes stříbrný PIVO Pod, který mám na stativu. Zvuk přenáším pomocí Bluetooth sluchátek AirPods Pro, které mají dosah 40 m od mobilního telefonu, se kterým jsou spárované. Připojuji se přes mobilní data a využívám aplikaci ZOOM/Skype nebo PIVO Cast.

bottom of page